Home > Achievements > Achievements 2018

Achievements 2018


DEPARTMENT

COMPETITION

AWARD

English

National Schools Literature Festival 2018


Bobba Pooja came in 
Top 5 in the Flash Fiction Competition (Lower Secondary Category)

ScienceNational Science Challenge 2018
Greendale Sec has attained Second Position at the Semi Finals of the NSC 2018, ahead of Hwa Chong Institution and Raffles Girls' School. Only the First Position team qualified for the Finals of the NSC 2018

The school had advanced into the Semi Finals of the NSC 2018, ahead of Nanyang Girls' School and Singapore Chinese Girls' School within their quarter finals group

Rishika, Caleb, Jia Wei and Tze Rui (3E1) have made the school proud by being one of the Top 12 schools in the competition

Mother Tongue
GCE 'O' Level Examinations Mother Tongue Language Results (June 2018)
 

Our 4E/5N students attained 97.2% pass for Chinese Language, and 100% pass for Malay Language and Tamil Language.

Percentage distinction also improved with 29.6% for Chinese Language, and 22.7% for Malay Language.

12.5% 5N Chinese Language students attained distinctions

Design Technology & Engineering (DTE)Infineon Chips @ Schools Competition 2018
Of the 6 submission entries made,
3 teams made it to the Top 10
of the competition
by Infineon Technologies

Team 2 managed to clinch 2nd Place, and will be invited to participate in the Infineon Innovation Week in the third week of October 2018. Also, the top 3 teams will be collaborating with the Singapore University Technology & Design (SUTD) to come up with a prototype of their respective designs

Students from the Top 10 are also invited to participate in a 1 day or 1 week attachment/ internship programme

Team 1
Chintakunta Shreya (2E3)
Cabading Roanne Ainsley Barrameda (2E3)
Chan Kah Hang (2E3)
Tan Yi Cheng (2E3)

Team 2
Lee Xue Ling Sherlin (2E3)
Alicia Kok Jia Xing (2E3)
Allyssa Francheska Ledesma Pitagan (2E3)
Yong Wei En Benjamin (2E3)

Team 3
Kim Zhi Yan (2E4)
Lee Chok Ying (2E4)
Khalish Ukail Bin Mohammad Razali (2E4)
Kresnarendra Aqila Sobana (2E4)

ScienceSingapore Junior Biology Olympiad 2018 
Chua Meng Tze (4E1) achieved the Bronze award, while Amsyar Bin Azlan, Neo Kai Ting, Lauranda Soh Tze Hsien (all 4E1) were awarded the Certificate of Participation each at the olympiad

https://www.sjbo-info.com/sjbo-2018-results/

CPA / EBSIgnite Skills Challenge
1 Team
qualified for the Finals of the challenge

ScienceScience & Technology Challenge 2018
Two teams
from Greendale Sec were awarded the Most Innovative Award at the recent challenge organised by NYP

Team 1
Feroz Khan (2E3)
Benjamin Yong (2E3)
Nazifi Kifri (2E3)
Warner Chan (2E3)

Team 2
Sze Abigail (2E1)
Hannah Beth (2E1)
Tan Tiffany (2E1)
Muhammad Harith (2E1)


CCA

COMPETITION

AWARD

Greendale Chorale

Orientale Concentus 11 


The school participated in the choral competition and master classes which are conducted by renowned adjudicators and was awarded
 Gold

Theatricks

Play! @ The Library
SYF 2018

The team of students was awarded the Best Ensemble Play! @ The Library Award

Soccer

Allianz Junior Football Camp Singapore Selection


Muhamad Raqin Bin Shamrin (3T1) was one of the four winners of the Allianz Junior Football Camp Singapore Selection. He attended the Allianz Junior Football in Bangkok, Thailand, on 16 - 19 July 2018

Raqin is selected to attend the Allianz Junior Football Camp in Munich, Germany, which will be held on 27 - 31 August 2018, as one of the only two Singaporeans to represent the country

Raqin is also featured in an article of The Straits Times under the Sports session, on 10 September 2018:

Outdoor Adventure Club (ODAC) National Orienteering Race
Phoebe Lim Jia Yi (3E2) and Toh Ying Xuan (3E4) clinched the Bronze under the B Division Girls Category

Alim Zahid Bin Adhar (2E2), Philip Ng Zi Tai (3E1), and Damian Lim Zeng How (3E2) won First Place under the Mini Orienteering Race Category

In another related race, Lim Li Sun (2E5) and Anzer Tan Jun An (2E5) attained the Gold under the Open Category, while Muhammad Khayri Hayyan (3A2) and Zafri B Rahmat Ali (3E1) received the Bronze under the Open Category

Softball National Softball Competition
'C' Division

Both our girls and boys team have qualified for the second round of the competition

They are now ranked amongst the Top 8 in the tournament

RoboticsToy Design Competition 2018  
Loke Xin Yi (2E2) and Nur Ilya Diyanah (2A2) won the Merit Award of the competiton, while Lim Yuheng (3E1) and Chew Tze Han (3E4) received the Commendation Award at the competition

RoboticsFuture Transportation Challenge
Lee Wen Kai Javier (3E4), Him Li En Rachel (3E2), Jerald Choong Yong Fu (2E2), and Goh Tian Le Matthew (2E1) achieved Second Runner-up under the Best Design Car Category

RoboticsWorld Robot Games 2018
Tan Yi Jie and Aloysius Quek (both 2E1) of Team 1 achieved Silver, while Jerald Choong (2E2) and Allyssa Francheska (2E3) of Team 3 the Bronze under the 1KG SUMO Category at the games